Logo

Centrum Rehabilitacji i Edukacji Medycznej

dr hab. Andrzej Czamara

specjalista w dziedzinie fizjoterapii

Kontakt

Alt text

50-038 Wrocław
ul. T. Kościuszki 4
tel. / fax: 71 342 84 67
kom: 662 566 851
kom: 602 695 306
mail: andrzej@czamara-centrum.pl
rejestracja@czamara-centrum.pl

>> Rejestracja <<

Alt textWażne! COVID-19

Regulamin

Cennik usług

O Centrum

Staw barkowy

Staw kolanowy

Staw skokowy

Staw biodrowy

Rehabilitacja sportowa

Ochrona danych

Rehabilitacja stawu kolanowego

Nasze Centrum Rehabilitacji mieszczące się w mieście Wrocław oferuje kompleksowe usprawnianie po leczeniu operacyjnym uszkodzeń i schorzeń kolana oraz po zastosowaniu leczenia zachowawczego. Rehabilitacja kolana j est realizowana w oparciu o zindywidualizowany program fizjoterapeutyczny dostosowany do stanu pacjenta.. Rehabilitacja ACL czyli więzadła krzyżowego przedniego podlega innemu postępowaniu usprawniającemu niż rehabilitacja chrząstki l ub rehabilitacja łąkotki. Gruntowna rehabilitacja kolana obejmuje zabiegi fizykalne, kinezyterapię, masaż, terapię manualną, reedukację prawidłowego wzorca chodu, PIR (poizometryczna relaksacja mięśniowa), ćwiczenia propriocepcji, pomiary biomechaniczne oraz kinesiotaping.

Rehabilitacja kolana, a zwłaszcza rehabilitacja ACL je st ukierunkowana pod kątem odzyskania sprawności fizycznej pacjenta sprzed urazu lub powrotu do wcześniej uprawianej dyscypliny sportowej. Kompleksowa rehabilitacja kolana jest specjalnością naszego ośrodka znajdującego się w mieście Wrocław. Dzięki posiadaniu zaawansowanej aparatury pomiarowej oraz fachowej kadry fizjoterapeutycznej prowadzimy rehabilitację obejmującą następujące rozpoznania lekarskie:
● skręcenie kolana,
● zerwanie więzadła: ACL, PCL, MCL, LCL (więzadło krzyżowe przednie, więzadło krzyżowe tylne, więzadło poboczne-piszczelowe, więzadło poboczne-strzałkowe),
● uraz łąkotki bocznej lub przyśrodkowej,
● złamanie i zwichnięcie rzepki,
● złamanie kłykci kości udowej lub piszczelowej,
● niestabilność kolana,
● kolano koślawe lub szpotawe,
● choroba Osgood-Schlattera,
● uraz troczków rzepki
● gonartroza,
● RZS
● endoprotezoplastyka kolana
● wszelkie operacje w obrębie kolana metodami otwartymi i artroskopowymi
● inne schorzenia i urazy kolana nie wymienione w spisie

Rehabilitacja kolana w naszym ośrodku opiera się na zasadach zgodnych z Evidence Based Medicine, które bazują na dowodach naukowych popartych badaniami naukowymi. Zapraszamy do kontaktu z rejestracją w celu umówienia się na rehabilitację .

Bez względu na rodzaj dysfunkcji, rehabilitacja stawu kolanowego jest procesem wieloetapowym. Zależy przede wszystkim od wyniku badania klinicznego i ostatecznej decyzji lekarza specjalisty, rodzaju i stopnia uszkodzenia struktur stawu kolanowego, chorób współtowarzyszących, wyboru leczenia, rodzaju i czasu unieruchomienia. W indywidualnym planowaniu postępowania fizjoterapeutycznego uwzględnia się czas potrzebny do gojenia się tkanek, warunki biomechaniczne miejsca uszkodzenia, stosowanie obiektywnych metod kontroli obciążeń, osobnicze cechy pacjenta oraz cel jaki Pacjent stawia przed sobą i zespołem medycznym.
W pierwszych etapach rehabilitacja stawu kolanowego jest ukierunkowana przede wszystkim na zmniejszenie i zniesienie stanu zapalnego i związanego z nim bólu i obrzęku, a także na przywrócenie fizjologicznego zakresu ruchu stawu kolanowego i zapobieganie zanikom mięśniowym.

Wykonywane są ponadto ćwiczenia reedukujące czucie głębokie (propriocepcję), przygotowujące do pełnego obciążenia osiowego kończyny i chodu. W programie rehabilitacji kładzie się nacisk na odpowiednio dobrane ćwiczenia – zwiększające siłę mięśniową, ćwiczenia propriocepcji oraz zwiększające kontrolę nerwowo-mięśniową czy trening funkcjonalny. Stopniowo wprowadzane są ćwiczenia rozwijające skoczność, szybkość, wytrzymałość oraz ćwiczenia specyficzne dla uprawianej dyscypliny sportowej.
Indywidualny program usprawniania Pacjenta, dobrany na podstawie obiektywnych metod oceny funkcjonalnej, ma na celu umożliwienie Pacjentowi powrotu do pracy zawodowej i do aktywności fizycznej na poziomie sprzed urazu. W przypadku Pacjentów uprawiających regularnie aktywność sportową na poziomie rekreacyjnym lub wyczynowym, wprowadzane są ćwiczenia o stopniowanej skali trudności, specyficzne dla określonej dyscypliny sportowej.
Kompleksowa rehabilitacja stawu kolanowego, oparta na ciągłym monitorowaniu Pacjenta oraz niezwykle precyzyjnej i systematycznej ocenie funkcjonalnej przy użyciu nowoczesnego sprzętu w zgodzie z możliwie najwyższymi standardami ma na celu przywrócenie możliwie jak największej sprawności stawu kolanowego.
Oprócz fizjoterapii stawu kolanowego w Centrum Rehabilitacji i Edukacji Medycznej prowadzona jest fizjoterapia w ramach leczenia schorzeń i urazów całej kończyny dolnej.