Logo

Centrum Rehabilitacji i Edukacji Medycznej

dr hab. Andrzej Czamara

specjalista w dziedzinie fizjoterapii

Kontakt

Alt text

50-038 Wrocław
ul. T. Kościuszki 4
tel. / fax: 71 342 84 67
kom: 662 566 851
kom: 602 695 306
mail: andrzej@czamara-centrum.pl
rejestracja@czamara-centrum.pl

>> Rejestracja <<

Alt textWażne! COVID-19

Regulamin

Cennik usług

O Centrum

Staw barkowy

Staw kolanowy

Staw skokowy

Staw biodrowy

Rehabilitacja sportowa

Ochrona danych

Rehabilitacja stawu biodrowego

Bez względu na rodzaj dysfunkcji, rehabilitacja stawu biodrowego jest procesem wieloetapowym. Zależy przede wszystkim od wyniku badania klinicznego i ostatecznej decyzji lekarza specjalisty, rodzaju i stopnia uszkodzenia struktur stawu biodrowego, chorób współtowarzyszących, wyboru leczenia, rodzaju i czasu unieruchomienia. W indywidualnym planowaniu postępowania fizjoterapeutycznego uwzględnia się czas potrzebny do gojenia się tkanek, warunki biomechaniczne miejsca uszkodzenia, stosowanie obiektywnych metod kontroli obciążeń, osobnicze cechy pacjenta oraz cel jaki Pacjent stawia przed sobą i zespołem medycznym.
W pierwszych etapach rehabilitacja stawu biodrowego ukierunkowana jest głównie na zmniejszenie i zniesienie stanu zapalnego i związanego z nim bólu i obrzęku, a także na przywrócenie fizjologicznego zakresu ruchu stawu biodrowego i zapobieganie zanikom mięśniowym.

Wykonywane są ćwiczenia reedukujące propriocepcję (czucie głębokie), przygotowujące do pełnego obciążenia osiowego kończyny oraz do chodu. W postępowaniu fizjoterapeutycznym kładzie się nacisk na odpowiednio dobrane ćwiczenia – zwiększające siłę mięśniową, ćwiczenia propriocepcji oraz zwiększające kontrolę nerwowo-mięśniową czy trening funkcjonalny.
Indywidualny program usprawniania Pacjenta, dobrany na podstawie obiektywnych metod oceny funkcjonalnej, ma na celu umożliwienie Pacjentowi powrotu do pracy zawodowej i do aktywności fizycznej na poziomie sprzed urazu. W przypadku Pacjentów uprawiających regularnie aktywność sportową na poziomie rekreacyjnym lub wyczynowym, wprowadzane są ćwiczenia o stopniowanej skali trudności, specyficzne dla określonej dyscypliny sportowej.
Kompleksowa rehabilitacja stawu biodrowego, oparta na ciągłym monitorowaniu Pacjenta oraz niezwykle precyzyjnej i systematycznej ocenie funkcjonalnej przy użyciu nowoczesnego sprzętu w zgodzie z możliwie najwyższymi standardami ma na celu przywrócenie możliwie jak największej sprawności stawu biodrowego.
Oprócz fizjoterapii stawu biodrowego w Centrum Rehabilitacji i Edukacji Medycznej prowadzona jest fizjoterapia w ramach leczenia schorzeń i urazów miednicy i całej kończyny dolnej.