Logo

Centrum Rehabilitacji i Edukacji Medycznej

dr hab. Andrzej Czamara

specjalista w dziedzinie fizjoterapii

Kontakt

Alt text

50-038 Wrocław
ul. T. Kościuszki 4
tel. / fax: 71 342 84 67
kom: 662 566 851
kom: 602 695 306
mail: andrzej@czamara-centrum.pl
rejestracja@czamara-centrum.pl

>> Rejestracja <<

Alt textWażne! COVID-19

Regulamin

Cennik usług

O Centrum

Staw barkowy

Staw kolanowy

Staw skokowy

Staw biodrowy

Rehabilitacja sportowa

Ochrona danych

Rehabilitacja stawu barkowego

Nasze Centrum Rehabilitacji mieszczące się we Wrocławiu oferuje kompleksowe usprawnianie po leczeniu operacyjnym uszkodzeń i schorzeń barku i po leczeniu zachowawczym. Rehabilitacja barku jest realizowana w oparciu o zindywidualizowany program, gdzie za pomocą odpowiedniego postępowania w pierwszej fazie eliminowany jest ból barku , a następnie przywracane są utracone funkcje lub deficyty ruchowe. Kompleksowa rehabilitacja stawu ramiennego obejmuje zabiegi fizykalne, kinezyterapię, masaż, terapię manualną, PIR(poizometryczna relaksacja mięśniowa), ćwiczenia propriocepcji oraz kinesiotaping. Zindywidualizowana rehabilitacja barku jest jedną ze specjalności naszego Centrum Rehabilitacji we Wrocławiu . Pozwala nam to na świadczenie usług fizjoterapii obejmujących następujące rozpoznania lekarskie
● ból barku ,
● złamanie kości ramiennej,
● złamanie obojczyka,
● złamanie łopatki,
● złamania w obrębie barku,
● zwichnięcie stawu ramiennego,
● uszkodzenia obrąbka stawowego typu SLAP,
● konflikt podbarkowy,
● uszkodzenia mięśni obręczy barkowej,
● uraz więzadeł w obrębie barku (tendinopatie),
● PHS – zespół bolesnego barku,
● bark zamrożony,
● zarostowe zapalenie torebki stawowej,
● RZS (reumatoidalne zapalenie stawów),
● uszkodzenie stożka rotatorów,
● wszelkie zabiegi operacyjne metodami otwartymi lub artroskopowymi w obrębie barku,
● zmiany zwyrodnieniowe barku,
● inne schorzenia barku niewymienione w spisie.
Rehabilitacja stawu ramiennego w naszym ośrodku opiera się na zasadach zgodnych z Evidence Based Medicine, które bazują na dowodach naukowych popartych badaniami naukowymi. Cały proces rehabilitacji barku jest stale monitorowany za pomocą dostępnych narzędzi diagnostycznych. Zapraszamy do kontaktu z rejestracją w celu umówienia się na rehabilitację .

Postępowanie fizjoterapeutyczne w dysfunkcjach obręczy kończyny górnej i stawu ramiennego zawsze jest procesem wieloetapowym. Zależy przede wszystkim od wyniku badania klinicznego i ostatecznej decyzji lekarza specjalisty, rodzaju i stopnia uszkodzenia struktur obręczy barkowej i stawu ramiennego, chorób współtowarzyszących, wyboru leczenia, rodzaju i czasu unieruchomienia. Czynnikami, mającymi wpływ na wybór postepowania fizjoterapeutycznego są m.in. rodzaj uszkodzenia, czas od urazu, osobnicze cechy Pacjenta, poziom i rodzaj aktywności Pacjenta sprzed urazu oraz przede wszystkim cel jaki Pacjent stawia sobie oraz zespołowi medycznemu.
Rehabilitacja „barku” musi iść w parze z procesem gojenia się tkanek a następnie ich przebudowy. Początkowe etapy procesu gojenia tkanek stymulowane są za pomocą za pomocą zabiegów fizykalnych działających dodatkowo przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Z Pacjentem omawiane są zasady samoobsługi oraz czynności i ćwiczenia, które są zabronione w okresie procesu gojenia. W kolejnych etapach rehabilitacji stawu barkowego wykonuje się techniki specjalne, mobilizacje tkanek miękkich, poszczególnych torów łopatki i składowych obręczy barkowej. Dąży się do przywrócenia funkcji stawu i całej kończyny górnej, w tym zakresu ruchu, propriocepcji (czucia głębokiego) i koordynacji nerwowo-mięśniowej. Niezwykle ważnym celem usprawniania jest odbudowanie siły mięśniowej połączone z przywracaniem propriocepcji dynamicznej.
Indywidualny program rehabilitacji stawu barkowego, dobrany na podstawie obiektywnych metod oceny funkcjonalnej, ma na celu umożliwienie Pacjentowi powrotu do pracy zawodowej i do aktywności fizycznej na poziomie sprzed urazu. W przypadku Pacjentów uprawiających regularnie aktywność sportową na poziomie rekreacyjnym lub wyczynowym, wprowadzane są ćwiczenia o stopniowanej skali trudności, specyficzne dla określonej dyscypliny sportowej.
Kompleksowa rehabilitacja stawu barkowego, oparta na ciągłym monitorowaniu Pacjenta oraz niezwykle precyzyjnej i systematycznej ocenie funkcjonalnej przy użyciu nowoczesnego sprzętu w zgodzie z możliwie najwyższymi standardami ma na celu przywrócenie możliwie jak największej sprawności obręczy kończyny górnej i stawu ramiennego.
Oprócz fizjoterapii stawu barkowego w Centrum Rehabilitacji i Edukacji Medycznej prowadzona jest fizjoterapia w ramach leczenia schorzeń i urazów całej kończyny górnej.